II BIEG NIEPODLEGŁOŚCI – ROK 2015

Drugi Bieg Niepodległości 11 listopada 1995 r. otworzył burmistrz Góry Stanisław Kwiatek, wcześniej przywitał zebranych główny organizator tej imprezy, Marek Kędziora. Najpierw wystartowała młodzież. Nieco zawiedli miejscowi uczniowie, gdyż jedynie SP nr 2 zgłosiła 70 swoich uczniów, ale już SP nr 1 tylko 5, z czego 4 w dniu biegu; SP nr 3  – 10. W różnych kategoriach wiekowych i na różnych dystansach pobiegło 342 uczniów. Wśród szkół podstawowych najlepiej wypadła szkoła z Osowej Sieni, za nią – Szkoła Podstawowa nr 2 z Góry i szkoła z Bucza. W kategorii szkół
ponadpodstawowych pierwsze miejsce drużynowo zajęło LO Wschowa, za nim ZSR Leszno i LO Góra.

O godz. 12.30 wystartowało 76 zawodników w biegu głównym na dystansie 10 km; ukończyło 66. Dzięki staraniom Marka Kędziory wpisano go do kalendarza imprez biegowych obejmujących terytorium
Polski, a trasa od 21 października 1995 r. uzyskała atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, przez co wyniki biegaczy mają charakter oficjalny. Wygrał zwycięzca z ubiegłego roku Andrzej Krzyścin (z „Yorku”
Gniezno) z czasem 29 minut 50 sekund. Zdobył nagrodę pieniężną w wysokości 700 zł (po denominacji). Na kolejnych miejscach znaleźli się: Nikołaj Konstantinow („Amator” Leszno) – 29:57, Wiesław Lenda („Echo”
Twardogóra) – 30:10, Jarosław Pesta („Olimpia” Poznań) – 30:15, Piotr Napierała („Olimpia” Poznań) – 30:33.

W klasyfikacji kobiet najlepiej wypadła zwyciężczyni z poprzedniego roku Maria Kawiorska z Pszczewa z wynikiem 37 minut 48 sekund; na dalszych miejscach: Magdalena Gronostaj („Sana” Kościan) – 39:15,Janina Rosińska (Pabianice) – 44:35, Katarzyna Gałka (Poznań) – 53:38, Jadwiga Napierała (Gostyń) – 55:37.

Po raz pierwszy w biegu głównym rywalizował mieszkaniec Góry Wojciech Wiśniewski, zajmując 32