Najstarszy – Rok 1994

Najstarszy bieg … – Rok 1994

Bieg Niepodległości w Górze jest najstarszym biegiem niepodległościowym na Dolnym Śląsku oraz jeden z najstarszych biegów w Polsce.

11 listopada 1994 r. na obchody Święta Niepodległości złożyły się: msza św. za ojczyznę w kościele św. Katarzyny, złożenie kwiatów pod Pomnikiem Wolności na placu Bolesława Chrobrego, wieczornica w Domu Kultury oraz koncert orkiestry dętej i Bieg Niepodległości. Celami tej imprezy sportowej było popularyzowanie masowych biegów, upowszechnianie sportu i rekreacji wśród dzieci, młodzieży i dorosłych oraz uczczenie Święta Niepodległości. O godz. 10.30 ówczesny przewodniczący Rady Miejskiej Grzegorz Trojanek otworzył imprezę. Najpierw odbyły się biegi młodzieży szkolnej – uczniów szkół podstawowych (ukończyło 351zawodniczek i zawodników) i ponadpodstawowych (ukończyło 59). W punktacji drużynowej szkół podstawowych najlepsza okazała się Szkoła Podstawowa z Osowej Sieni, na dalszych miejscach Szkoła Podstawowa z Bucza i Szkoła Podstawowa nr 3 z Góry. Wśród szkół ponadpodstawowych najlepiej wypadli uczniowie z LO w Górze, za nimi uplasowali się reprezentanci Zespołu Szkół Zawodowychw Górze i Zespołu Szkół Rolniczych w Lesznie.

O godz. 12.15 rozpoczął się bieg główny na dystansie 10 km. Trasa przebiegała ulicami Armii Polskiej (start przy skrzyżowaniu z ul. Leśną), Mickiewicza, Kościuszki, Żeromskiego, plac Bolesława Chrobrego, Armii Krajowej, Starogórską i Armii Polskiej (meta przy Domu Kultury). Bieg główny ukończyło 61 zawodników.
W kategorii mężczyzn zwyciężył Andrzej Krzyścin z „Yorku” Gniezno z czasem 29 minut 18 sekund. Za swoje zwycięstwo otrzymał nagrodę pieniężną w wysokości 5 mln zł (sprzed denominacji).Na dalszych miejscach uplasowali się: Piotr Gładki (Gdańsk), Jarosław Pesta („Olimpia” Poznań),Wiesław Lenda („Echo” Twardogóra), Adam Szanowicz (Słupsk), Nikołaj Konstantinow (Rosja) i Daniel Lorenz („Olimpia” Poznań), wszyscy z czasem poniżej 30 minut. Wśród kobiet najlepiej wypadła Maria Kawiorska z Pszczewa, za nią sklasyfikowano Magdalenę Gronostaj z LZS „Sana” Kościan i Elżbietę Czerniak z LZS Kołaczkowo. Nagrody i dyplomy wręczali Zbigniew Gorzelańczyk – poseł na sejm, Rafał Popławski – dyrektor Wydziału Kultury i Kultury Fizycznej Urzędu Wojewódzkiego w Lesznie oraz Grzegorz Trojanek –przewodniczący Rady Miejskiej Góry.